To nowa konferencja w ramach Horyzontów Bankowości 2022 organizowana przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Miesięcznik Finansowy BANK we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Konferencja składała się z dwóch sesji dopasowanych tematycznie do współczesnych problemów gospodarczych. W zakresie każdej z nich odbyły się debaty i spotkania z udziałem przedstawicieli bankowości i finansów.
Wspólnym punktem dla wydarzeń organizowanych w ramach tegorocznej edycji Horyzontów Bankowości 2022 była dyskusja na temat przyszłości polskiego sektora bankowego. Do debaty pt.: ,,Rola bankowości w gospodarce – odpowiedzialni za jutro”, zostali zaproszenie czołowi przedstawiciele banków. Rozmowę poprowadził Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.
Dla pracowników banków, SKOK-ów oraz kadry naukowej – uczestnictwo był bezpłatne.
Pozostałe instytucje zainteresowane udziałem w Forum – kontakt: reklama@wydawnictwocpb.pl
Horyzonty Bankowości rozpoczeliśmy
Część konferencyjną rozpoczeła się o godzinie 11.00
Dwie konferencje równoległe BankTech oraz Sektor Bankowy – odpowiedzialni za jutro.
Dziękujemy za udział w tegorocznej edycji. Zapraszamy za rok
Sytuacja na polskim rynku kredytowym zmienia się dynamicznie, a wyzwania, pojawiające się w niespotykanej dotąd skali, skłaniają do dyskusji nad przyszłością tego segmentu branży finansowej. Gwałtowny wzrost inflacji do poziomów nienotowanych od kilkunastu lat skłonił RPP do kolejnych decyzji, podnoszących stopy procentowe, co wpływa zarówno na zdolność Polaków i firm do zaciągania nowych zobowiązań oraz oznacza zwiększone ryzyko obsługi aktywnych kredytów. Podejmowane próby rozwiązania problemu na niwie regulacyjnej również budzą ożywione dyskusje, a niektóre z prezentowanych koncepcji stanowić mogą kolejne, poważne wyzwanie dla sektora, jak i całego systemu finansowania gospodarki w Polsce.
Jednym ze sposobów poprawienia ich pozycji konkurencyjnej jest zapewnienie im finansowania – nie tyle poszczególnych transakcji, co środków na rozwój potencjału eksportowego w kraju oraz kredytów na przejęcia i inwestycje zagraniczne. Dzięki temu wykorzystają zyskujące na intensywności procesy regionalizacji czy nearshoringu.
Czy banki są gotowe włączyć się na szerszą skalę we wsparcie eksportowych i akwizycyjnych ambicji polskich przedsiębiorstw? Czy dostrzegają szanse na tym polu we współpracy z państwowymi instytucjami rozwoju z KUKE na czele?
Nad tymi i wieloma innymi kwestiami chcemy zastanowić się w gronie ekonomistów, prawników oraz bankowych i ubezpieczeniowych specjalistów od finansowania handlu i inwestycji zagranicznych.
Banki od lat wdrażały i planowały strategie, które uwzględniały elementy dotyczące zrównoważonego rozwoju – obecnie strategie te i założenia będą musiały się zmierzyć z szerokim wachlarzem regulacji europejskich i krajowych. Trudności w tym zakresie wiążą się zarówno z koniecznością określenia ich charakteru oraz potrzebami kompleksowej analizy otoczenia gospodarczego.
Mając na względzie powyższe uznaliśmy temat ESG za szczególnie istotny w kontekście kształtowania programu konferencji Horyzonty Bankowości 2022. Podczas spotkania, w formie debaty eksperckiej, będziemy chcieli rozwinąć poszczególne aspekty zrównoważonego rozwoju w nowych uwarunkowaniach społeczno-politycznych.