AI w finansach 2021

ONLINE | 7 września 2021 r.

 

SZTUCZNA INTELIGENCJA W BANKACH

Zmiany i innowacje w sektorze bankowym widoczne są w różnych obszarach – w obszarze technologicznym, który przenika wszelkie procesy bankowe, w obszarze społecznym – w relacjach zewnętrznych (obsługa klienta) i wewnętrznych (zarządzanie pracownikami). 

Dane wraz z ich zaawansowaną analityką stają się jednym z najbardziej wartościowych aktywów w całym sektorze finansowym, a jednocześnie zmieniające się otoczenie prawno – regulacyjne może wpływać zarówno pobudzająco, jak i hamująco na rozwój nowych technologii. 

 

 

Sesja I: AI w bankach – czy to już powszechny standard?

Sesja I  poświęcona była najnowszym trendom technologicznym. Mówiliśmy m.in. o wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Nie zabrakło prelekcji
o sztucznej inteligencji, m.in. o algorytmach, które mogą zarówno pomóc, jak i przysporzyć dodatkowych kosztów firmom, które z nich korzystają.

Sesja II: Dobrostan pracownika w świecie AI

Sesja dotyczyła dobrostanu pracowników – poruszony został problem wielozadaniowości. Dowiedzieliśmy się czym jest uważność – jak nad nią pracować, jak zachować tzw. work life balance oraz jak w sposób nowoczesny zarządzać pracownikami banku.

Sesja III: Nowe technologie a prawo

Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe (machine learning) coraz śmielej wkracza do sektora finansowego. Liczne opracowania wskazują na wysoką skuteczność i efektywność rozwiązań opartych na uczeniu maszynowym, przyspieszanie wielu procesów, a co za tym idzie – także redukcję kosztów. Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę również w kontekście analizy danych finansowych oraz osobowych na potrzeby realizacji zarówno wymogów regulacyjnych, jak i poprawy jakości obsługi klienta, a także w samym procesie obsługi klienta (chatboty).

Jednocześnie prawodawcy i regulatorzy zaczynają tworzyć zręby prawno-regulacyjne dla wykorzystania AI, w tym w sektorze finansowym, m.in. ostatnia propozycja rozporządzenia w sprawie AI czy wytyczne europejskich organów nadzoru finansowego w sprawie algorytmizacji oraz Big Data, a także działania UKNF m.in. w zakresie świadczenia usługi robo-doradztwa.

Toczy się obecnie debata nad kierunkiem zmian w tym obszarze, a wielokrotnie powtarzającym się stwierdzeniem jest ryzyko zahamowania rozwoju AI przez projektowane regulacje. Pytanie jednak, jak tworzyć prawo i regulacje, żeby jednocześnie rozwijać innowacje i chronić jednostki? Zadanie niełatwe, ale niezbędne.

Pobierz Raport AI w bankowości

 

Prelegenci

 • Andrzej Bajcar
  Solutions Architect
  IT Solution Factor
 • dr Gabriela Bar
  Partnerka Zarządzająca
  Szostek_Bar i Partnerzy
 • dr Tadeusz Białek
  Prezes Zarządu
  Związek Banków Polskich
 • Aleksandra Jarosińska
  Business Solutions Consultant
  Comarch Finance
 • Włodzimierz Kiciński
  Włodzimierz Kiciński
  Wiceprezes
  Związek Banków Polskich
 • Kamil Konikiewicz
  Dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji
  PKO BP
 • Rafał Gabriel Laskowski
  CEO, Founder
  TediBerry
 • dr Konrad Maj

  Uniwersytet SWPS / Centrum HumanTech
 • dr hab. Arwid Mednis
  Radca prawny
  KOBYLAŃSKA LEWOSZEWSKI MEDNIS SP. J.
 • dr Michał Nowakowski
  Współpracownik i researcher Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science
  Counsel Maruta / Wachta
 • Katarzyna Oracz
  Well-Being Expert, Certyfikowany Dyrektor ds. Szczęścia w Pracy
  JoinMe
 • Waldemar Podgórski
  Senior Account Executive Major Accounts
  Gartner
 • Katarzyna Przyłuska-Ciszewska
  President
  European Chapter Mindfulness in Law Society
 • Monika Stolowska
  Dyrektor Zarządzający
  Pion HR Alior Bank SA
 • Dr hab. Prof. UŚ Dariusz Szostek
  radca prawny, Partner
  Szostek_Bar i Partnerzy Kancelaria Prawna
 • Katarzyna Zemła
  Coach, MCB, trener
  Integral Mindset Institute

AI w Finansach, i w zawodach prawniczych

Kolejna faza cyfrowej transformacji obejmuje nieomal wszystkie dziedziny funkcjonowania gospodarki, i sfera prawno-regulacyjna nie jest tu wyjątkiem. O przygotowywanych na szczeblu europejskim, nowych przepisach dla sztucznej inteligencji a także o tym, jak AI może zmienić funkcjonowanie zawodów prawniczych dyskutowano podczas ostatniego panelu konferencji AI w Finansach.

 

AI w finansach, czy może być przejrzysta, kontrolowalna, sprawiedliwa i obiektywna?

Sztuczna inteligencja znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie, nie tylko w sferze biznesu, a nakłady, przeznaczane na rozwój technologii zaliczanych do AI biją rekordy. Mówiono o tym podczas pierwszej sesji w ramach konferencji „AI w Finansach”.

 

AI W FINANSACH 2021: Czy unijne regulacje zagrażają innowacjom?

Przed konferencją „AI w finansach”, która odbędzie się 7 września rozmawiamy z dr hab. Arwidem Mednisem, radcą prawnym w Kancelarii Kobylańska Lewoszewski Mednis, wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Nasz rozmówca zajmuje się prawem nowych technologii, w tym ochroną danych osobowych i cyberbezpieczeństwem. Podczas konferencji omówi projekt unijnego rozporządzenia w sprawie sztucznej inteligencji.

 

AI w bankach – czy to już powszechny standard?

Przed konferencją Sztuczna Inteligencja w finansach, która odbędzie się 7 września, rozmawiamy z dr. Konradem Majem, Kierownikiem Human Tech (Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych), Uniwersytet SWPS.

 

AI W FINANSACH 2021: Dobrostan pracownika w świecie AI

Wielu z nas spędza dni na bieganiu od chwili do chwili. Jesteśmy zajęci i pochłonięci wieloma zadaniami naraz, mamy wymagania pochodzące z kilku różnych dziedzin życia i nie czujemy, że jest czas na zatrzymanie się i tzw. „powąchanie róż”.

 

Kontakt

Kontakt dla sponsorów oraz dla uczestników z firm:

Karol Mazan
k.mazan@wydawnictwocpb.pl
tel. 512 151 989

Paweł Wyżkiewicz
p.wyzkiewicz@wydawnictwocpb.pl
tel. 692 388 492

Sprawy organizacyjne:

Marta Rakowska
m.rakowska@aleBank.pl
tel. (22) 627 59 64

Kontakt dla Mediów:

Emilia Ożarowska
emilia.ozarowska@cpb.pl
tel. 22 48 68 428, tel. kom. 723 723 769

Administrator strony www:

Olga Kripiec
olga.kripiec@cpb.pl

Centrum Prawa Bankowego i Informacji
Centrum Edukacyjno-Marketingowe
ul. Solec 101/5
00-382 Warszawa

#AIwFinansach