Oficjalny hasztag: #ForumSB
|
Nowe wyzwania dla rentownego sektora gospodarki
Tegoroczna edycja „Forum Strategii Bankowych”, była częścią konferencji „Horyzonty Bankowości 2018, skoncentrowana na najbardziej palących problemach polskiego sektora bankowego. Od problemów związanych z nadmiernymi regulacjami unijnymi i krajowymi, po kwestię wykorzystania technologii block chain do bezpiecznych płatności międzynarodowych, archiwizacji danych itp.
Podczas obrad Rady Programowej Forum Strategii Bankowych eksperci zwracali uwagę na konieczność dostosowania technologii bankowych do struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Chodzi nie tylko o uproszczenie komunikacji pomiędzy bankiem a klientami z grupy wiekowej 50+. Potrzebne są nakłady na bardziej intuicyjne bankomaty (także mobilne) oraz aplikacje do płatności mobilnych dostosowane do tej kategorii konsumentów. W opinii niektórych z nich ponad 50% udział Skarbu Państwa w polskim sektorze bankowym może pomóc dokończyć wiele inwestycji o charakterze strukturalnym, ale może także zniechęcić nowe zagraniczne banki do inwestowania nad Wisłą. Nadmierna, wręcz wymuszona konsolidacja sektora może stać się negatywnym impulsem dla rywalizacji na produktowy pomiędzy bankami, na czym najwięcej straci polski klient. Zwłaszcza że obecne obciążenia fiskalne sektora banków w warunkach niskich stóp procentowych powodują małe zwroty z już zaangażowanego kapitału. Presja ze strony firm z kategorii fintech wymusza na banki skoncentrowanie się na zachowaniu najwyższego z możliwych poziomów bezpieczeństwa. To duża przewaga konkurencyjna tradycyjnych banków nad rywalami z kategorii start-up.
W opinii ekspertów Rady Programowej „Forum Strategii Bankowych” nadmierne rozdmuchiwanie przez polityków problemu kredytów walutowych może zagrozić stabilnością finansową państwa. Przymusowa, ustawowa konwersja kredytów z CHF na PLN dodatkowo zwiększy stopień obciążeń finansowych banków z obecnego poziomu 60% do nawet 120%, co spowoduje ujemne zyski całego sektora. Taka presja na banki o charakterze ryzyka politycznego spowoduje ucieczkę z Polski zagranicznego kapitału bankowego, przy niskim poziomie oszczędności zgromadzonych przez Polaków na lokatach bankowych. Na razie polskie modele funkcjonowania banków są bardziej liberalne od wielu krajów w UE. Dlatego tak wiele zależeć będzie od woli polskich regulatorów, aby realizując wytyczne UE nie doprowadzili do uniemożliwienia bankom przynoszenia zysków z typowej działalności bankowej.
To tylko niektóre tematy, które były poruszane podczas „Forum Strategii Bankowej” 12 czerwca 2018, w warszawskim hotelu Hilton Double Tree, przy ulicy Skalnicowej 12.
Konferencja Forum Strategii Bankowych
jest częścią multikonferencyjnego projektu