Kongres Bankowości Zrównoważonego Rozwoju 2024

Airport Hotel Okęcie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24, Warszawa | 10-11 października 2024 r.

 

Kongres ESG jest jedyną w Polsce platformą do wymiany doświadczeń i opinii dotyczących rozwoju biznesu, ewolucji tradycyjnych strategii rozwoju i wyzwań związanych z wdrażaniem zrównoważonego finansowania w bankowości. Kongres ESG będzie okazją do omówienia szans dla sektora bankowego i polskiej gospodarki w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju: środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.

Organizatorem Kongresu jest Związek Banków Polskich we współpracy z kluczowymi organizacjami w Polsce oraz pod patronatami m.in.: Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Finansów, Komisji Europejskiej.

Kongres to wydarzenie które pokaże podejście do tematyki wdrażania zrównoważonego finansowania. Układ agendy zakłada, by każdy z uczestników, nie tylko poszerzył swoją wiedzę, ale i zainspirował się do działania. Bogaty program konferencji ma za zadanie wyczerpać kluczowe zagadnienia, którymi teraz żyje biznes.
Kongres ESG 2024 to wyjątkowa okazja do dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami między liderami bankowymi, regulatorami oraz ekspertami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dla konstruktywnego dialogu, konstruktywnych dyskusji i wspólnego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Planujemy udział kilkuset finansistów, przedsiębiorców i naukowców oraz instytucji otoczenia biznesu oraz instytucji okołobankowych. Planowane spotkanie będzie też okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju nowych form finansowania celów ESG. Planujemy po wydarzeniu stacjonarnym, także liczne retransmisje, w tym z udziałem mass mediów, które powinny zapewnić wysokie oglądalności, co umożliwi także szerokie dotarcie do kluczowych odbiorców.

 

Kongres obejmuje następujące tematy:

  • wpływ zrównoważonego finansowania na przyszłość bankowości,
  • strategiczne znaczenie sektora bankowego dla transformacji środowiskowej i klimatycznej,
  • wyzwania raportowania zrównoważonego finansowania,
  • dostępność danych ESG,
  • rozwój zrównoważonych i zielonych produktów w bankowości.

Warunki udziału:

  • konferencja bezpłatna,
  • zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania miejsc,
  • udział możliwy wyłączenie za potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia przez organizatora.

Noclegi
Rezerwacja noclegów we własnym zakresie. W Airport Hotel Okęcie osobom, które dokonają rezerwacji w terminie do 9 października na hasło Związek Banków Polskich przysługuje zniżka na nocleg.

 

Jakość danych kluczowym problemem w raportowaniu niefinansowym ESG

O znaczeniu danych dla realizacji celów ESG oraz o regulacjach unijnych i krajowych, określających zasady raportowania niefinansowego, a także o wykorzystaniu narzędzi cyfrowych dla ułatwienia tych procesów, dyskutowano podczas panelu moderowanego przez Aleksandrę Bańkowską, Partnera w PwC.

 

Dla realizacji celów ESG konieczna współpraca sektora publicznego z prywatnym

Odpowiedzialne i konstruktywne podejście do kwestii ESG staje się elementem długoterminowych działań państw członkowskich, w tym także Polski – zauważył Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w wystąpieniu odtworzonym podczas Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju (KBZR 2024).

 

Sektor bankowy partnerem, a nie kontrolerem firm w kwestiach ESG

Banki są najbardziej zaawansowanymi instytucjami w obszarze wdrażania regulacji ESG – podkreślił prezes ZBP, dr Tadeusz Białek, prowadząc debatę poświęconą perspektywom wdrażania wymogów ESG w polskiej gospodarce. Zwrócił uwagę, iż działania na rzecz ESG należy postrzegać jako szansę na rozwój bankowości, nowych form finansowania i szerzej rozumianej innowacyjności.

 

Sektor bankowy kluczowy dla finansowania zielonej transformacji

Transformacja energetyczna już trwa, jednak bez wysłuchania głosu poszczególnych uczestników tego procesu nie będzie mógł on być przeprowadzony w sposób sprawiedliwy – podkreślał Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podczas otwarcia Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju 2024 (KBZR 2024).

 

Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym

Kongres Bankowości Zrównoważonego Rozwoju (KBZR) ma stać się platformą do wymiany merytorycznej wiedzy na temat wdrażania zasad ESG na rynku finansowym. Na ten fakt zwrócił uwagę dr Tadeusz Białek, prezes zarządu Związku Banków Polskich, podczas inauguracji pierwszej edycji tego wydarzenia (10 października 2024).

 

Kongres Bankowości Zrównoważonego Rozwoju

XX Kongres Finansowania Nieruchomości, który odbędzie się w dniach Związek Banków Polskich we współpracy z patronami i partnerami zaprasza na „Kongres Bankowości Zrównoważonego Rozwoju, ESG – strategiczne zmiany w gospodarce”, który odbędzie się w dniach 10-11 października 2024 r. w Warszawie, Airport Hotel Okęcie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24.

 

Kontakt

Koordynator Forum
Arkadiusz Lewicki
Arkadiusz.Lewicki@zbp.pl

Norbert Jeziolowicz
Norbert.Jeziolowicz@zbp.pl

Kontakt dla sponsorów oraz dla uczestników z firm:

Marcin Dąbrowski
marcin.dabrowski@bank.pl
tel. 693 249 802

Paweł Wyżkiewicz
p.wyzkiewicz@wydawnictwocpb.pl
tel. 692 388 492

Karol Mazan
k.mazan@wydawnictwocpb.pl
tel. 512 151 989

Sprawy organizacyjne:
Magdalena Wróblewska
Magdalena.Wroblewska@zbp.pl
tel. 607 929 391

Marta Rakowska
m.rakowska@bank.pl
tel. 605 255 291

Administrator strony www: 

Olga Kripiec
olga.kripiec@cpb.pl

Centrum Procesów Bankowych i Informacji

Centrum Edukacyjno-Marketingowe
ul. Solec 101/5
00-382 Warszawa

Miejsce wydarzenia