Ostatnie lata przyniosły znaczną poprawę wyników finansowych sektora dzięki wyższym rynkowym stopom procentowym oraz efektywnemu zarządzaniu ryzykiem kredytowym. Te osiągnięcia umożliwiły bankom podejmowanie inwestycji, które wcześniej były surowo limitowane, teraz zaś stanowią solidny fundament dla rozwoju kapitałowego i organizacyjnego bankowości spółdzielczej w nadchodzących latach. Jednak zakończenie okresu wysokich stóp procentowych może prowadzić do realnego spadku rentowności działalności lokalnych banków w ich obecnym kształcie.
W obliczu znacznego potencjału oraz zmieniających się warunków makroekonomicznych pojawia się kluczowe pytanie: jak efektywnie wykorzystać tę wyjątkową sytuację dla dobra bankowości spółdzielczej, unikając strat?
Przede wszystkim warto stale prowadzić dyskusję na temat możliwości rozwoju akcji kredytowej i lepszego wykorzystania zasobów banku niż tylko zakup skarbowych papierów wartościowych. Gdzie tkwią główne wyzwania związane z rozwojem akcji kredytowej? Czy niski popyt na kredyty jest głównym problemem, czy też istnieje możliwość rozwoju alternatywnych form finansowania, takich jak leasing czy faktoring?
Obecnie relacja kredytów do depozytów obniżyła się do poziomów nienotowanych w przeszłości, podobnie niska jest relacja kredytów do PKB. Silna poprawa wyniku odsetkowego powodowała, że wiele banków nie prowadziło intensywnych prac nad rozwojem usług generujących dochody pozaodsetkowe, co w efekcie ograniczało ich rozwój.
Co zatem należy zrobić, aby bankowość spółdzielcza nie utraciła udziału w polskim rynku bankowym w następnych latach? Te zagadnienia będą głównym tematem najnowszej edycji konferencji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora bankowości spółdzielczej i ich partnerów biznesowych.
I dzień – 17 września 2024
II dzień – 18 września 2024
Dla przedstawicieli banków oraz środowiska naukowego udział w konferencji jest BEZPŁATNY. Pozostałe osoby prosimy o kontakt z działem reklamy: konferencje@bank.pl.
Rezerwacja noclegów we własnym zakresie. W Airport Hotel Okęcie osobom, które dokonają rezerwacji w terminie do 30 sierpnia na hasło FLBS2024 przysługuje zniżka na nocleg.
Kontakt dla sponsorów oraz dla uczestników z firm:
Paweł Wyżkiewicz
p.wyzkiewicz@wydawnictwocpb.pl
tel. 692 388 492
Karol Mazan
k.mazan@wydawnictwocpb.pl
tel. 512 151 989
Sprawy organizacyjne:
Marta Rakowska
m.rakowska@bank.pl
tel. 605 255 291
Administrator strony www:
Olga Kripiec
olga.kripiec@cpb.pl
Centrum Procesów Bankowych i Informacji
Centrum Edukacyjno-Marketingowe
ul. Solec 101/5
00-382 Warszawa