Forum Strategii Bankowych 2018

DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw (ul. Skalnicowa 21) | 12 czerwca 2018 r.

 

Oficjalny hasztag: #ForumSB

TwitterRelację z tegorocznego wydarzenia znajdziecie Państwo na portalu Twitter, na koncie Miesięcznika Finansowego BANK: @MiesiecznikBANK

FacebookZapraszamy również do obserwowania konta Miesięcznika Finansowego BANK na którym zamieścimy relację on-line z wybranych części konferencji Forum Strategii Bankowych 2018.

Nowe wyzwania dla rentownego sektora gospodarki

Tegoroczna edycja „Forum Strategii Bankowych”, była częścią konferencji „Horyzonty Bankowości 2018, skoncentrowana na najbardziej palących problemach polskiego sektora bankowego. Od problemów związanych z nadmiernymi regulacjami unijnymi i krajowymi, po kwestię wykorzystania technologii block chain do bezpiecznych płatności międzynarodowych, archiwizacji danych itp.

Podczas obrad Rady Programowej Forum Strategii Bankowych eksperci zwracali uwagę na konieczność dostosowania technologii bankowych do struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Chodzi nie tylko o uproszczenie komunikacji pomiędzy bankiem a klientami z grupy wiekowej 50+. Potrzebne są nakłady na bardziej intuicyjne bankomaty (także mobilne) oraz aplikacje do płatności mobilnych dostosowane do tej kategorii konsumentów. W opinii niektórych z nich ponad 50% udział Skarbu Państwa w polskim sektorze bankowym może pomóc dokończyć wiele inwestycji o charakterze strukturalnym, ale może także zniechęcić nowe zagraniczne banki do inwestowania nad Wisłą. Nadmierna, wręcz wymuszona konsolidacja sektora może stać się negatywnym impulsem dla rywalizacji na produktowy pomiędzy bankami, na czym najwięcej straci polski klient. Zwłaszcza że obecne obciążenia fiskalne sektora banków w warunkach niskich stóp procentowych powodują małe zwroty z już zaangażowanego kapitału. Presja ze strony firm z kategorii fintech wymusza na banki skoncentrowanie się na zachowaniu najwyższego z możliwych poziomów bezpieczeństwa. To duża przewaga konkurencyjna tradycyjnych banków nad rywalami z kategorii start-up.

W opinii ekspertów Rady Programowej „Forum Strategii Bankowych”  nadmierne rozdmuchiwanie przez polityków problemu kredytów walutowych może zagrozić stabilnością finansową państwa. Przymusowa, ustawowa konwersja kredytów z CHF na PLN dodatkowo zwiększy stopień obciążeń finansowych banków z obecnego poziomu 60% do nawet 120%, co spowoduje ujemne zyski całego sektora. Taka presja na banki o charakterze ryzyka politycznego spowoduje ucieczkę z Polski zagranicznego kapitału bankowego, przy niskim poziomie oszczędności zgromadzonych przez Polaków na lokatach bankowych. Na razie polskie modele funkcjonowania banków są bardziej liberalne od wielu krajów w UE. Dlatego tak wiele zależeć będzie od woli polskich regulatorów, aby realizując wytyczne UE nie doprowadzili do uniemożliwienia bankom przynoszenia zysków z typowej działalności bankowej.   

To tylko niektóre tematy, które były poruszane podczas „Forum Strategii Bankowej” 12 czerwca 2018, w warszawskim hotelu Hilton Double Tree, przy ulicy Skalnicowej 12. 

 

Konferencja Forum Strategii Bankowych

jest częścią multikonferencyjnego projektu

Horyzonty Bankowości 2018

Prelegenci

 • Wojciech Cellary

  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Tomasz Frączek
  Prezes Zarządu
  Mondial Assistance
 • Michał Hucał
  Członek Zarządu
  Nationale Nederlanden
 • dr Piotr Juda
  Ekspert niezależny
 • Piotr Puczyński
  Ekspert niezależny
 • Adam Skowroński
  Prezes Zarządu
  Spółdzielczy System Ochrony SGB
 • Zdzisław Sokal
  Prezes
  Bankowy Fundusz Gwarancyjny
 • Prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer

  Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski
 • Roman Tyszkowski
  Roman Tyszkowski
  Dyrektor Banku, Pion TECH / Departament Architektury i Strategii IT
  ING Bank Śląski SA
 • dr Zbigniew R. Wierzbicki
  Wiceprezes Zarządu
  CRM Finance Sp. z o.o.
 • Sławomir Zawadzki
  Prezes
  Bank Pocztowy S.A.
 • dr Mariusz Zygierewicz
  Dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Regulacyjnego
  Związek Banków Polskich
 • Wiesław Żółtkowski
  Wiceprezes Zarządu Spółdzielni SOZ BPS
  Spółdzielczy System Ochrony BPS

 

 

Kontakt

Kontakt dla sponsorów oraz dla uczestników z firm:

Paweł Wyżkiewicz
p.wyzkiewicz@wydawnictwocpb.pl
tel. 692 388 492

Karol Mazan
k.mazan@wydawnictwocpb.pl
tel. 512 151 989

Sprawy organizacyjne:
Marta Rakowska
m.rakowska@aleBank.pl
tel. (22) 627 59 64

Kontakt dla Mediów:
Emilia Ożarowska
emilia.ozarowska@cpb.pl
tel. 22 48 68 428, tel. kom. 723 723 769

Administrator strony www:
Olga Kripiec
olga.kripiec@cpb.pl
tel. 22 48 68 400, tel. kom. 723 723 756

Centrum Prawa Bankowego i Informacji

Centrum Edukacyjno-Marketingowe
ul. Solec 101/5
00-382 Warszawa

 

Miejsce wydarzenia

Galeria zdjęć