FTBS to konferencja, która co roku gromadzi ponad pięciuset uczestników: prezesów, członków rad nadzorczych oraz wyższą kadrę kierowniczą z zakresu IT i strategii zarządczych banków spółdzielczych w Polsce oraz zarządy firm doradczych i technologicznych współpracujących z bankami spółdzielczymi.
To cykliczne wydarzenie umożliwiające uczestnikom nawiązanie nowych relacji z potencjalnymi partnerami, lepsze zrozumienie aktualnie zachodzących zmian i trendów oraz merytoryczną dyskusję nad najważniejszymi problemami, perspektywami rozwoju i wyzwaniami w obszarze rozwiązań technologicznych dla sektora bankowości spółdzielczej. To także miejsce spotkań i dialogu sektora bankowości spółdzielczej z administracją.
Ideą FTBS jest integracja środowiska bankowości spółdzielczej z kluczowymi dostawcami rozwiązań technologicznych, aby wspólnie w gronie praktyków dyskutować o najnowszych rozwiązaniach, produktach i usługach oraz najważniejszych aspektach funkcjonowania i rozwoju sektora bankowości spółdzielczej.
Podczas tegorocznej konferencji szczególny nacisk położony został na tematykę związaną z cyberbezpieczeństwem. Rozmawialiśmy m.in. o cyberbezpieczeństwie sektora bankowości spółdzielczej w kontekście możliwości kadrowych i budżetowych.
Szczególny nacisk położyliśmy na aktualne wyzwania i nowe perspektywy, jakie z punktu widzenie bezpieczeństwa stwarza ekspansja sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dla sektora bankowego zapewnienie należytego poziomu odporności cyfrowej, jak i ochrony klienta stanowi szczególnie kosztowne zadanie. W ramach wydarzenia odpowiedzieliśmy na pytanie, jaką rolę w tym procesie mogą odegrać struktury zrzeszeniowe oraz systemy ochrony instytucjonalnej, a także jak zapewnić finansowanie tych projektów.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego zakres tematyczny FTBS współtworzony był przez Radę Programową, w skład której wchodzili praktycy z wieloletnim doświadczeniem, w tym przede wszystkim Prezesi, Członkowie Zarządów i Menedżerowie Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających odpowiedzialni za rozwój technologii i rozwiązań IT, jak również reprezentanci firm technologicznych.
Sesja 1: Kierunki i możliwości dynamicznego rozwoju bankowości
– dokąd zmierzamy, nowoczesny klient, jego potrzeby a dostępne zasoby.
Sesja 2: Nowoczesne rozwiązania technologiczne na rzecz rozwoju bankowości spółdzielczej.
Sesja 3: Cyberbezpieczeństwo sektora bankowości spółdzielczej w kontekście dostępności zasobowej i budżetowej. Zagrożenia i nowe perspektywy. Czy wszystkie Banki Spółdzielcze stać na cyberbezpieczeństwo w niezbędnym zakresie?
Sesja 4: Generatywna sztuczna inteligencja AI, a praktyczne zastosowanie i wdrożenia. Zapewnienie ciągłości działania systemów z wykorzystaniem AI. Historie sukcesu wdrożeń rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję AI w Bankach.
Sesja 5: Przyszłość płatności w bankowości spółdzielczej – nowe potrzeby. Płatności natychmiastowe. Dyrektywa PSD3.
Sesja 6: Systemy Wymiany Informacji dla Banków Spółdzielczych i Zrzeszających.
Dla pracowników banków oraz kadry naukowej – uczestnictwo był bezpłatne.
Pozostałe instytucje zainteresowane udziałem w Forum prosimy o kontakt: konferencje@bank.pl