Forum Liderów Banków Spółdzielczych, organizowane przez Związek Banków Polskich jest jedną z najważniejszych, corocznych konferencji dedykowanych sektorowi bankowości spółdzielczej. Tegoroczna edycja odbyła się w specyficznych warunkach funkcjonowania lokalnych instytucji finansowych w Polsce. Po długim okresie realizowania niższych wyników, ostatnie lata przyniosły wyższe rynkowe stopy procentowe, a także spowodowały poprawę w zarządzaniu ryzykiem kredytowym w bankach spółdzielczych. Miało to swoje przełożenie na zdecydowaną poprawę bieżących wyników finansowych w tych podmiotach. Jednakże należy mieć na uwadze, że sytuacja ta nie jest dana raz na zawsze.
Powyższe wyniki pozwoliły szeregu bankom na poniesienie wydatków, które musiały być bardzo restrykcyjnie limitowane w przeszłości. Ich celem powinno być przede wszystkim budowa solidnego potencjału do rozwoju bankowości spółdzielczej w najbliższych latach. Okres tak wysokich wyników nie będzie bowiem zapewne trwać długo i stopniowe obniżanie się rynkowych stóp procentowych będzie powodować realny spadek zyskowności banków lokalnych.
Dodatkowo, sektor bankowości spółdzielczej jest dziś także w lepszej sytuacji również z tego powodu, że nie jest on obciążony poważnymi problemami z przeszłości, jak ma to miejsce w przypadku niektórych banków komercyjnych. Dlatego mając tak duży potencjał, powstaje zasadnicze pytanie, w jaki sposób należy go wykorzystać i nie stracić tej unikatowej szansy stojącej przed lokalnymi instytucjami finansowymi.
Z drugiej jednak strony, analizując sytuację tego sektora, martwić może niska dynamika kredytowa w wielu bankach spółdzielczych oraz bardzo silne uzależnienie ich wyników od wyniku odsetkowego. Relacja kredytów do depozytów obniża się do niskich poziomów, nienotowanych w przeszłości (choć ten wskaźnik zawsze był niższy w bankowości spółdzielczej niż komercyjnej). Silna poprawa bieżących wyników finansowych nie zachęcała do intensywnych prac nad rozwojem usług generujących dochody pozaodsetkowe. Tym samym te usługi nie były rozwijane intensywnie.
Powyższe prowadzi do konkluzji, że sektor może pochwalić się dobrymi wynikami, dającymi potencjał do rozwoju, ale jednocześnie nie jest on wykorzystywany w optymalnym stopniu, a pogorszenie otoczenia gospodarczego działania banków może spowodować utratę istniejących możliwości.
Te i inne kwestie dotyczące różnych aspektów funkcjonowania lokalnych instytucji finansowych były przedmiotem obrad Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2023. Dziękujemy za udziału w tym wydarzeniu, w ramach którego nasi goście mieli okazję wysłuchać wystąpień i debat przedstawicieli instytucji regulacyjnych, członków zarządów banków spółdzielczych, a także firm blisko współpracujących z sektorem.
Dla przedstawicieli banków oraz środowiska naukowego udział w konferencji był BEZPŁATNY.
Noclegi rezerwują Państwo we własnym zakresie.
Pozostałe osoby prosimy o kontakt z działem reklamy: konferencje@bank.pl
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi FLBS – polecamy lekturę artykułów na BANK.pl
Kontakt dla sponsorów oraz dla uczestników z firm:
Paweł Wyżkiewicz
p.wyzkiewicz@wydawnictwocpb.pl
tel. 692 388 492
Karol Mazan
k.mazan@wydawnictwocpb.pl
tel. 512 151 989
Administrator strony www:
Olga Kripiec
olga.kripiec@cpb.pl
Sprawy organizacyjne:
Marta Rakowska
m.rakowska@BANK.pl
tel. (22) 627 59 64
Centrum Procesów Bankowych i Informacji
Centrum Edukacyjno-Marketingowe
ul. Solec 101/5
00-382 Warszawa
16:00 Przerwa kawowa
16:20 Sesja V. Aktualne wyzwania prawne i regulacyjne dla bankowości spółdzielczej17:20 Autorskie rozwiązania zamkniętego obiegu gotówki w urządzeniach samoobsługowych – Diebold Nixdorf
9:00 Sesja VII. Przyszłość finansowania polskiego agrobiznesu. Wyzwania i szanse dla bankowości lokalnej
Wystąpienie wprowadzające:
10:00 Bezpieczeństwo i ponadprzeciętna dochodowość – obligacje w czasie obniżek stóp procentowych
10:10 Opracowanie innowacyjnego systemu wspierającego zarządzanie ryzykiem kredytowym w bankach spółdzielczych - Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nr. UDA-RPSL.01.02.00-24-0648/17-00
Ireneusz Kurczyna, Ekspert, Agencja Ratingowa BS Sp. z o.o.
10:15 Sesja VIII. Wyzwania technologiczne bankowości spółdzielczej
Debata z udziałem:
11:15 "Optymalizacja zużycia energii cieplnej w budynkach bankowych"
11:25 Silne uwierzytelnianie w całym banku - doświadczenia BS Brodnica z rozwiązaniem Secfense
11:40 Sesja IX. Cyberbezpieczeństwo, wdrożenie DORA
Wystąpienie wprowadzające:
Wystąpienia:
"Spojrzenie na wymagania aktu DORA z perspektywy polskiego regulatora”
„DORA – projekt Zrzeszenia SGB”
12:25 Podsumowanie i zakończenie obrad Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2023
12:40 Lunch
#ForumLiderówBS