Najbliższe miesiące będą wyjątkowo trudnymi dla polskiej gospodarki i w konsekwencji dla sektora bankowego.
Nasz kraj, w przeciwieństwie do lat wcześniejszych, jest gorzej przygotowany na wyzwania wynikające z dekoniunktury na świecie oraz wysokiej inflacji. Wynika to z samych zmian w polskiej gospodarce, w tym spadającej skali inwestycji, innowacji, rosnącego znaczenia dużych podmiotów gospodarczych, siłą rzeczy mniej elastycznych w działaniu, ale także z poważnej groźby braku możliwości wykorzystania środków pomocowych UE na łagodzenie skutków dekoniunktury i unowocześnienia gospodarki, w tym transformacji energetycznej.
Pogorszenie kondycji wielu kredytobiorców i utrzymujące się wysokie rynkowe stopy procentowe spowodują poważne skutki dla biznesu bankowego. One już pojawiły w II połowie 2022 r., ale kolejne miesiące nie będą łatwiejsze.
Takie wydarzenie zawsze rodzi pytanie, czy patrząc na logikę walki politycznej polska gospodarka i obywatele powinni obawiać się kolejnych działań mających zmniejszać negatywne skutki dekoniunktury, które będą musiały być finansowane ze środków publicznych, a także prywatnych, przez podmioty uznane za wystarczające bogate, aby mogły one podzielić się swoimi zasobami ze społeczeństwem w trudnym okresie?
W którym kierunku zmierzać będą prace regulacyjne w najbliższym czasie? Czy będzie dominować podejście racjonalne czy jesteśmy narażeni na zachowania populistyczne?
W trakcie Forum Bankowego 2023 dyskutowaliśmy nad oczekiwaną rolą sektora finansowego w warunkach dekoniunktury, możliwościami funkcjonowania banków w takim okresie i szansach ich rozwoju, utrzymania nowoczesnej oferty usług dla milionów Polaków oraz przedsiębiorstw.
9.00 Otwarcie obrad Forum Bankowego 2023
Wystąpienia Gości Specjalnych
10.15 Debata Przedstawicieli wiodących Klubów Parlamentarnych
11.30 Przerwa kawowa
11.50 Sesja I
Wpływ aktualnej koniunktury gospodarczej na wyniki banków – analiza sytuacji oraz pożądane działania regulacyjne na rzecz łagodzenia dekoniunktury. Zagrożenia dla sektora bankowego i możliwości udziału banków w łagodzeniu przebiegu cyklu koniunkturalnego
13.20 Sesja II
Aktualne wyzwania regulacyjne dla banków, w szczególności w kontekście wdrażania reformy wskaźników referencyjnych. Potrzeba stabilności warunków prowadzenia działalności bankowej i pewności kontraktowania
14.50 Lunch
15.50 Wręczenie medali Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich
16.00 Wręczenie Nagrody im. Prof. Remigiusza Kaszubskiego
16.10 Sesja III
Czy polski sektor finansowy będzie nadal w stanie oferować coraz bardziej nowoczesne usługi, skutecznie konkurencyjne wobec oferty podmiotów niebankowych?
17.25 Podsumowanie obrad Forum Bankowego 2023
Dla przedstawicieli banków oraz środowiska naukowego udział w konferencji był bezpłatny.
Pozostałe instytucje oraz sponsorów prosimy o kontakt: konferencje@bank.pl
Bądź na bieżąco z informacjami na temat Forum Bankowego – polecamy lekturę artykułów na www.BANK.pl